Dolar 8,5649
Euro 10,1000
Altın 485,73
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Cts 29°C
Paz 26°C
Pts 31°C
Sal 29°C

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Canlıların ortak özellikleri nelerdir denildiğinde cansız varlıklardan ayırmayı mümkün kılan genel özelliklere sahip olduğu söylenebilir. Genellikle canlıların doğduğunu, büyüdüğünü, çoğaldığını ve öldüğünü duyarız. Bununla birlikte, yaşam dediğimiz şeyi birlikte tanımlayabilen temel özellikler veya işlevler vardır. Canlıları ayıran özellikler arasında hücresel organizasyon gelir. Canlıların oluşumu hücrelerdendir. Bir hücreye (tek hücreli varlıklar) veya birkaç hücrelere (çok hücreli varlıklar) sahip olabilirler. Hücreler oldukça organize yapılardır ve uyum içinde çalışırlar. Çok hücreli varlıklarda, benzer hücreler, organların yapımına katılan dokuları oluşturmak için birleşir. Daha yüksek bir organizasyon, organ sistemlerinin oluşumudur. Tüm canlıların işlevsel ve yapısal bir birim olan hücreden oluştuğunu belirtmektedir. Hücresel yapıya göre, canlı organizmalar bakteri gibi basit veya insanlar gibi karmaşık olabilir. Virüsler, çoğu bilim insanı tarafından canlı varlık olarak kabul edilse de hücreye sahip değildir.

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Kimyasal Bileşimle Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Canlılar, temelde, canlı maddeyi oluşturan biyo elementler veya biyojenik elementler adı verilen kimyasal elementlerin bir kombinasyonundan oluşur. Periyodik tablo, bilinen 118 kimyasal elementi gruplandırır ve bunlardan karbon (C), oksijen (O), hidrojen (H) ve nitrojen (N) birincil biyo elementlerdir. Birincil biyo elementler artı fosfor (P) ve sülfür (S), bir canlı varlığın vücut kütlesinin yaklaşık yüzde  98’ini oluşturur. Tüm canlılar, bir organizma içinde birbirine bağlı tüm kimyasal reaksiyonların birleşimine karşılık gelen metabolizma sunar. Metabolizmanın amacı, bir canlının ihtiyaçlarını karşılamak için enerji ve malzeme kaynaklarını kontrol etmektir. Bir hücredeki çeşitli reaksiyonlar, hücreyi büyüme ve bölünme yeteneği ile canlı tutar. Metabolizma iki ana süreç olarak sınıflandırılabilir: anabolizma (sentez veya yapım reaksiyonları) ve katabolizma (bozunma veya bozulma reaksiyonları).

Canlılar Yaşam Boyu Büyür ve Gelişir

Canlılar yaşam boyunca büyür ve (vücudun suyundan bağımsız olarak) boyut veya kuru kütle olarak artar. Sonuç olarak vücuttaki hücre sayısı artar. Büyüme ve gelişme, genetik, hormonlar, beslenme ve metabolizmayı içeren kalıpları takip eder. Hücreler, hacimde bir artışa (hipertrofi) veya yeni hücrelere (hiperplazi) yol açan çoğalmaya maruz kalabilir. Canlılar, soyundan gelenler aracılığıyla türlerinin bileşenlerinin sayısını çoğaltabilir ve çoğaltabilir. Bu üreme yeteneği, organizmaya bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Üreme, ebeveynlerin gametlerinin birleşmesi ile cinsel olarak veya genetik olarak özdeş organizmaları oluşturan aseksüel olarak sınıflandırılabilir. Kalıtım, aynı türden bireyler arasında, özelliklerinin bir nesilden diğerine korunabilmesi için genetik bilgiyi aktarma yeteneği olarak tanımlanabilir. Bu bilgi, DNA’nın sıralı parçalarından oluşan fonksiyonel kalıtım birimleri olan genler aracılığıyla iletilir. Canlıların ortak özellikleri nelerdir denildiğinde canlı organizmaların hayatta kalabilmeleri için besin ve enerji elde etmek için kendilerini beslemeleri gerektiği ortaya çıkar. Beslenmeye göre canlılar ototrofik ve heterotrofik olarak sınıflandırılır. Ototrofik varlıklar, örneğin fotosentez ve kemosentez gibi işlemlerle yiyeceklerini cansız malzemelerden üretebilirler. Heterotrofik varlıklar ise diğer canlılardan beslenerek organik molekülleri uzaklaştırır.

Bir önceki yazımız olan Zorunlu Sağlık Sigortası Nedir? başlıklı makalemizde zorunlu sağlık sigortası ve zorunlu sağlık sigortası yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]

Önceki yazımız ->

Sonraki Yazımız ->

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.