Dolar 8,5298
Euro 10,0610
Altın 482,43
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Cts 29°C
Paz 26°C
Pts 31°C
Sal 29°C

Empirizm Ne Demek?

Empirizm Ne Demek?

Empirizm ne demek sorusu Felsefe alanıyla ilgili olan pek çok kişinin sorduğu ve cevabını aradığı bir sorudur. En basit tanımıyla empirizm, bilgilerin kaynağının deneyim olduğunu savunan bilgi kuramıdır. Bu kuram, insanların bilgiye ulaşabilmesinin nihai yolunun deneyden geçtiğini ileri sürmektedir. Böylelikle bilgilerin doğuştan olmadığını da savunmuş olmaktadır. Bu kurama göre, insan zihni tabula rasa yani boş bir levha gibidir. İnsanın zihninde doğuştan gelen herhangi bir bilgi mevcut değildir. Empirizme göre, sahip olunan bütün bilgiler duyular yardımıyla gözlem ve deneyler ile elde edilmektedir. Örneğin, bir çocuk ateşin sıcak olduğunu, ateşe dokunarak yani gözlem aracılığıyla öğrenmektedir. Bu açıdan bilgiye ulaşmanın yolu, o bilgi ile alakalı olan bir deneyimi yaşamaktan geçmektedir.

Empirizm Ne Demek?

Empirizm Ne Demek?

Empirizmin Özellikleri

Empirizm ne demek sorusunun en net cevapları, bu akımın özellikleri ile açıklanabilmektedir. Bu açıdan Empirizm akımının özellikleri şu şekildedir:

  • Empirizm, duyumdan ayrı olan doğuştan fikirlerin, akli prensiplerin ve kategorilerin varlığını reddetmektedir.
  • A priori olan her şeyi inkar etmektedir.
  • İdealizm ve Rasyonalizm akımlarına karşıdır.
  • Tüm bilgilere deney yoluyla ulaşıldığını savunmaktadır.
  • Zihinde doğuştan gelen bir bilginin bulunmadığını ileri sürmektedir.
  • Kesin olan bilgilerin kaynağının deney olduğunu düşünmektedir.

Empirizm Akımının Temsilcileri

  1. ve 18. yüzyıllarda felsefe tarihinde yerini alan Empirizm, John Locke tarafından ortaya atılmıştır. Locke’a göre deney, dış deney ve iç deney olmak üzere iki aşamada gerçekleşmektedir. Bu açıdan dış deney, duyu organları aracılığıyla edinilen izlenimlerken; iç deney, duyu organları ile elde edilen verilerin işlendikten sonra yargılar şeklinde bilgiye dönüşmesidir. Empirizm akımının bir diğer temsilcisi ise David Hume’dur. Ona göre insan zihninde ilk olarak izlenimler yer almaktadır. Bu izlenimlerden sonra ise düşünceler oluşmaktadır. Hume’a göre nedensellik ilkesi kabul edilememektedir. Çünkü ona göre doğada meydana gelen hiçbir olayın nedensellik ile ilişkisi yoktur. Olayların kendi başına oluştuğunu savunan Hume, hiçbir şeyin başka bir şey ile ilişkisinin olmadığını savunmaktadır. E. Condillac ise, Locke’un dış deney anlayışını, bilginin tek ve mutlak kaynağı olduğunu ileri sürmüştür. Empirizm ne demek sorusunun en açıklayıcı cevabını ise, Condillac’ın mermer bir heykel örneği vermektedir. Öte yandan Herbert Spencer, empirizm ile evrimciliği birleştirmiştir. Ona göre insanlar, yaptıkları deneyler sayesinde kazandıkları deneyimleri, kalıtımsal olarak gelecek nesillere aktarmaktadır.

Empirizm Akımına Yöneltilen Eleştiriler

Empirizm akımına yöneltilen ilk eleştiri a priori bilginin varlığının öne sürülmesidir. Bu eleştiriye göre matematik ve mantık bilgisinin deney ile onaylanmasına ihtiyaç yoktur. Bu eleştiriye karşılık olarak ise mantıkçı deneyciler, matematik ve mantık önermelerinin analitik olmasından ötürü dünya hakkında bilgi vermediklerini söylemiştir. Akıma yöneltilen bir diğer eleştiri ise ‘ideal koşullarda tüm cisimler aynı hızda yere düşer’ önermesinin bazı deneyim dışı ilkeleri gözden kaçırmış olmasıdır. Çünkü burada sözü edilen ‘ideal koşullar’ın ne tür bir deneyim sonucunda elde edilebileceği belli değildir.

Bir önceki yazımız olan Kedi Kısırlaştırma Nedir, Neden Yapılır? başlıklı makalemizde kedi kısırlaştırma ve kedilerin kısırlaştırılması hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
ETİKETLER:

Önceki yazımız ->

Sonraki Yazımız ->

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.