Dolar 8,5298
Euro 10,0610
Altın 482,43
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Cts 29°C
Paz 26°C
Pts 31°C
Sal 29°C

Ezoterizm Nedir?

Ezoterizm Nedir?

Ezoterizm özellikle son zamanlarda ilginin arttığı, gizli ilimleri ifade eden bir kavramdır. Bu görüşe göre gizli bilgilere vakıf olanlar yaşam üzerinde çeşitli yeterliliğe ve kontrole sahip olabilmektedirler.

Ezoterizm Tanımı Nedir?

İçrekçilik anlamına gelen ezoterizm, bir konudaki sırların ve derin bilgilerin ehil olmayanlardan gizlenerek ehil olanlara öğretilmesidir. En yalın haliyle içe yönelik anlam denilebilir. Bu öğretiler herkesin bildiği öğretiler değildir. Belirli kişiler tarafından bilinir ve bilmek için de belirli aşamalardan geçerek buna hak kazanılır. Ayrıca ezoterizm akımı da vardır.

Günümüzde ezoterizm asıl anlamını kaybetmiştir ve daha farklı algılanmaktadır. Bilinmeyenlerin sır olarak kalmaması gerektiği ve herkesin bilmesi gerektiği şeklinde algılanmaktadır.

Genel anlamlarıyla ezoterizm;

 • Ezoterizm inanç ya da din sistemi değildir.
 • Ezoterik bir yazıyı, bir toplumu, bir yöntemi ve bir öğretiyi niteleyebilir.
 • Ezoterizm, bir konudaki derin bilgileri ve anlamları onu sadece anlayabilecek düzeyde kişilere bir üstat tarafından erginlenme yoluyla aktarıldığı sistemdir.

Ezoterik Anlayış Nedir?

Ezoterik anlayışını anlamış ve benimsemiş insanlar her şeyi yaratan bir yaratıcının olduğuna inanırlar. Ezoterik anlayış için en temel nokta budur. Ezoterizm anlayışında konuların ve olayların saptırılmadan başka amaçlarla kullanılmaz. Temelinde bir inanç vardır ama bu inanç dinsel anlamdan biraz daha farklılık gösterir. Bu fark tüm evrenlerin bir yaratıcıdan oluştuğuyla ve ondan bir parça bulunduğuna işaret eder. Ezoterik anlayışta insanlar kendini dış dünyaya kapamaz, inzivaya çekilip bir köşede sessiz kalarak hayattan kopmaz. Bunun aksine sürekli toplum içinde olarak hem kendi hem de başkaları için faydalı olacak, gelişimlerine katkıda bulunacak şeyler yapmaya çalışır. Gerektiğinde ezoterik bilgileri kendi çabasıyla öğrenir ve bunu kendisinin ve etrafındakilerin bilimsel ve ruhsal gelişimi için faydalı olacak şekilde kullanır.

Ezoterizmin Özellikleri Neler?

Ezoterizm özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Öğretiler alegoriler, simgeler ve özdeyişler içerir.
 • Öğretilerin gönderileceği kişiler özenle seçilir, bir eğitimden geçtikten sonra insiyasyon yöntemiyle seçilirler ve topluluğa katılırlar.
 • Ezoterik öğretileri herkes anlayamaz, herkes tarafından bilinmez. Belirli kişiler çeşitli aşamalardan geçerek seçilir ve öğretileri öğrenmeye hak kazanır.

Ezoterizm Kavramının Geçtiği İlk Kaynaklar Neler?

Ezoterizm içeren kaynaklar şu şekilde listelenebilir;

 • İlk olarak bu kavram Antik dönemlerde kullanılmıştır.
 • İlerleyen zamanlarda bazı filozof ve yazarlar kullanmaya başladı.
 • Jacques Matter 1828 yılında Antik Çağ Gnostizmi üzerine yazdığı eserde ‘’ezoterizm’’ kavramını geçirmiştir. Ayrıca 1852 yılında Fransızca bir sözlük yayınlanmıştır ve bu sözlükle içrek bilgi açıklamasıyla yer almıştır.
 • Milattan sonra 2. yüzyılda Aristotales yazdığı felsefesini ezoterik ve egzoterik olarak ele almıştır.
 • Hermetizm, Simyacılık, Kabala, Teozofi, Gnostizm gibi kavramlar ezoterizm içinde değerlendirilir.

İnsanların doğa yasalarını, evrenin gerçekliğini ve yaşamın gerçekliğini düşünmesiyle birlikte ezoterik öğreti sistemleri ortaya çıkmıştır. Ezoterizmin özellikleri içinde en bilineni anlatılan ve aktarılmaya çalışılan öğretiyi herkesin anlamaması, seçilmiş belli başlı insanların algılamasıdır. Bu yüzden ezoterik topluluklarda kapalı bir sistem görülür. Bu topluluk özel bir denemeden geçerek seçilmektedir ve seçilen kişilere üstatlar tarafından öğretiler verilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan 2021 En Güvenli Kripto Para Cüzdanı Nedir? Binance ve Coinbase Güvenli mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
ETİKETLER: ,

Önceki yazımız ->

Sonraki Yazımız ->

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.