Dolar 8,5649
Euro 10,1000
Altın 485,73
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Cts 29°C
Paz 26°C
Pts 31°C
Sal 29°C

İletişim ve Etik Televizyon Haberciliğinde Etik Sorunlar

İletişim ve Etik Televizyon Haberciliğinde Etik Sorunlar

Etik; ahlaklı davranış üzerine düşünmeyle ilgili bir davranış olarak adlandırılmıştır. Etiğin ahlaktan farkı, mümkün olduğunca bilimsel, akılcı ve yöntemsel yaklaşımıdır. Mesleklerin ahlak anlayışları bağlamında kendi içlerinde oluşturulan “etik kurallar” ı vardır. Kitle iletişim araçlarından birisi olan televizyon haberciliği içerisindeki etik kuralları kendi çalışma ve ahlak kurallarına göre oluşturulmuştur.

 

İletişim ve Etik Televizyon Haberciliğinde Etik Sorunlar

 

Türk Televizyon Yayıncılığında Etik Kurallar

Türk televizyon yayıncılığında temel etik kurallarından bazıları şu şekildedir; a) İnsan onuruna, temel hak ve özgürlüklere saygılı olmak b) İfade özgürlüğü ve haber alma hakkı çerçevesinde, olay ve olguları doğru, tarafsız ve eksiksiz yayınlamak c) Toplumda infial ve korku yaratabilecek olaylar karşısında ve kriz zamanlarında sağduyulu davranmak d) Özel hayata ve mahremiyete saygılı olmak e) Şiddeti teşvik etmemeye ve meşrulaştırmamaya özen göstermek. Bu bağlamda bakıldığında televizyon haberciliği etik sorunları, etik kuralların çiğnenmesiyle veya görmezden gelinmesiyle ortaya çıkar.

Türk Televizyon Yayıncılığında Etik Kuralların Çiğnenmesiyle Ortaya Çıkan Etik Sorunlar

Örneğin bir televizyon haber kuruluşu, deprem, yangın veya benzer doğal afet haberlerini, sağduyulu davranmayarak insanları telaşlandıracak şekilde haberleştirdiği zaman televizyonculuk etiklerinden bir tanesini görmezden gelmiş olur ve insanlar televizyondaki haberlerde gördüklerinden dehşete kapılıp bir krizin içine sürüklenebilirler. Bu kuralı çiğnememek için televizyon kuruluşları ve haberi hazırlayan muhabirler sağduyulu ve telaş yaratmayacak şekilde, televizyon haberciliği etik kuralları çerçevesinde haber yapmalıdır. Televizyon haberciliğinde en çok tartışılan etik sorunlardan bir tanesi görüntülerden kaynaklanan etik sorunlardır. Örneğin televizyon haber kuruluşları bir haberin kendisinin görüntülerini elde edemediklerinde arşivlerinde bulunan görüntülerden kullanmaktadırlar. Arşiv görüntüleri kullanıldığı zaman insanları yanlış bilgilendirmemek için bunun ekranda belirtilmesi gerekmektedir. Örneğin hafif şiddetli bir deprem haberine yüksek şiddetli bir depremin yarattığı enkaz görüntüleri koyulduğunda ve bunun belirtilmediğinde toplum bu haberde izlediği görüntülerden yanılgıya düşer, korkuya kapılır ve bu da bir etik sorunu doğurur. Televizyon kuruluşlarınca gizli kamera veya amatör kamera ile yapılan haberlerde, içeriğin doğruluğunun denetlenmesi zorunluluğu ve özel hayata müdahale sorunu etik kuralları bulunmaktadır. Örneğin bir amatör kamera ile anlık yapılan bir çekimde, aslında haber yansıtılan gibi olmadığında ve abartılmış ya da “asparagas” bir haber olduğunda, haberin işaret ettiği kişilerin özel hayatına ve haberi izleyen kişilerin doğru haber alma haklarına müdahale vardır. Bu durumda televizyon kuruluşları özel hayata müdahale ve haberleri doğru, tarafsız aktarma etik kurallarını çiğnemektedirler. Televizyon haberciliğinde etik sorunlardan bir tanesi de yanlış fotoğraf ve görüntülerle toplumu ve bireyleri manipüle etmeye çalışmaktır.

Tüm bunlar bağlamında televizyon haberciliğinde etik sorunların oluşturduğu yıkımlar kamuoyunu, bireyleri ve özel haberlerin birinci kişilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Haber yapan kişi (muhabir vb) ve kurumlar (televizyon kanalları, haber ajansları vb) televizyon haberciliği mesleğinin getirmiş olduğu, kamuoyunun yararına olan etik kuralları benimseyip ona göre haber yapmakla yükümlüdürler.

Bir önceki yazımız olan Windows'ta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 1 Toplam: 5]

Önceki yazımız ->

Sonraki Yazımız ->

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.